Dieta czy zdrowe odżywanie?

Dieta czy zdrowe odżywanie?

Wielu osobom posiadanie idealnej sylwetki, kojarzy się przede wszystkim z rygorystyczną dietą i intensywnymi ćwiczeniami. Taki światopogląd, sprzyja zwiększonemu zainteresowaniu dla przeróżnych diet i metod, które pozwolą w szybki i skuteczny sposób pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Warto jednak wiedzieć, że dieta to niezupełnie to samo, co zdrowe odżywianie. Jak zatem należy postępować, aby stracić kilka zbędnych kilogramów?

Proces utraty nadprogramowych kilogramów często jest długi i skomplikowany, dlatego wiele osób sięga po bardzo rygorystyczne diety. Niestety, taki sposób odchudzania jest powodem tego, że pojawia się efekt jojo, a co najważniejsze wyniszcza organizm. W ten sposób łatwo wpaść w błędne koło, polegające na ciągłych dietach z obawy przed nawrotem niechcianych kilogramów. A przecież nie o to w życiu chodzi, aby ciągle odmawiać sobie przyjemności i na zmianę katować się rygorystycznymi dietami.

Czy dieta może być zdrowa?

Wszystko zależy od tego, co mamy na myśli mówiąc dieta. Z reguły określenie to, oznacza eliminację produktów, które powodują zwiększenie masy ciała. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że ograniczanie produktów, może wiązać się z niedoborem witamin i minerałów znajdujących się w pożywieniu, a co za tym idzie następuje osłabienie organizmu. Żadna „dieta”, która polega na eliminacji nie jest zdrowa. Zdrowe może być jedyne racjonalne odżywanie się, czyli tak skomponowane menu, które w odpowiednich ilościach dostarczyć naszemu organizmowi wszystko to, co potrzebne.

Zamiast wyszukiwać w Internecie kolejnych rozwiązań „diety cud”, warto zastanowić się nad wprowadzaniem zdroworozsądkowego odżywiania. Mowa tutaj o eliminacji tego, co „zaśmieca” nasz organizm czyli np. zbyt duża ilość cukru, zawarta głównie w napojach gazowanych czy spożywanie przetworzonych produktów. Należy skupić się na wprowadzeniu do jadłospisu posiłków z dużą ilością warzyw i owoców, chudych mięs i produktów zbożowych. Oczywiście takie odżywanie musi być ustalone indywidualnie i zgodnie ze stanem zdrowia samego zainteresowanego. Osoby z chorobami przewlekłymi, powinny takie zmiany skonsultować z lekarzem prowadzącym. Wiadomo, że np. osoba zmagająca się z Celiakią, nie będzie stosować w swojej diecie produktów, które zawierają zboża zawierające gluten. Wówczas brak witamin, spowodowanych taką eliminacją, należy zastąpić odpowiednią suplementacją.

Nauka zdrowego jedzenia, może potrwać zdecydowanie dłużej, niż dieta zaczerpnięta z Internetu, co często sprzyja wyborze drogi na skróty w postaci np. głodzenia się. Jest to jednak jedyny sposób na zdrową i racjonalną utratę zbędnych kilogramów, a co najważniejsze bez efektu jo-jo.