Klimatyzacja a nasze zdrowie

Klimatyzacja a nasze zdrowie

Czy klimatyzacja ma dobry wpływ na nasze zdrowie?

Nastał okres letni, a więc czas, kiedy temperatury za oknem często są wyższe niż moglibyśmy się spodziewać. W takie dni chyba nie ma osoby, która nie myślałaby o ochłodzeniu. Niestety, czas urlopowy jest zdecydowanie krótszy niż cały okres letni, dlatego jak chronić się w te dni, kiedy temperatura osiąga ponad 30 stopni, a my już po urlopie? Jak zatem wygląda sytuacja – klimatyzacja a nasze zdrowie?

Stety lub niestety najczęstszym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest klimatyzacja. Moda na te urządzenia chłodzące doprowadziła do tego, że klimatyzację mamy w domu, w pracy, w samochodzie, a także w centrach handlowych. Co więcej, powoli stajemy się od niej uzależnieni. Coraz częściej staje się niezbędna, a już na pewno wygodna. Czy w związku z tym możemy mówić, że klimatyzacja jest dobra dla naszego zdrowia?

Klimatyzacja a nasze zdrowie- jaki ma wpływ na nasze samopoczucie?

Zadaniem klimatyzacji jest „wymiana” ciepłego powietrza na chłodne. Wentylowanie pomieszczenia sprawia, że temperatura w środku jest dużo niższa niż za oknem. Współczesny rynek wzbogacił się o bardzo nowoczesne urządzenia, które nie tylko chłodzą, ale również usuwają z powietrza kurz, roztocza, sierść domowych zwierząt i pyłki kwiatów. Okazuje się, że to nie sama klimatyzacja nam szkodzi, ale jej nieumiejętne używanie.

Ponieważ chłodne powietrze, które wydostaję się z klimatyzatora, może powodować przeziębienia, ból gardła, kaszel i wiele innych. W związku z tym, aby zapobiegać takim sytuacjom musimy pamiętać, że temperatura w klimatyzatorze musi być odpowiednia. Różnica między pomieszczeniem, a temperaturą za oknem nie może być drastyczna (nie większa niż 6 stopni), bo w konsekwencji może doprowadzić do zachorowań. Dodatkowym i jednocześnie bardzo ważnym elementem jest także dbałość o jej systematyczne serwisowanie. Częsta wymiana filtrów sprawi, że klimatyzator będzie działał prawidłowo. Brak odpowiedniej konserwacji może doprowadzić do rozwoju grzybów, których obecność z pewnością wyczują alergicy i osoby chore na astmę. Ponieważ pomieszczenia klimatyzowane, najczęściej posiadają suche powietrze, to mogą pojawić się problemy z oczami. Suche powietrze wysusza spojówki, dlatego warto wyposażyć się w sztuczne łzy.

Oczywiście można się spierać, jaki wpływ na nasze zdrowie ma klimatyzacja. Warto jednak mieć na uwadze, że wszystko jest dla ludzi, tylko należy to robić z głową. Jeśli zaczniemy używać klimatyzatorów zgodnie z ich przeznaczeniem i konserwacją zalecaną przez producenta, to z pewnością spotkamy się jedynie z jej zaletami.

Leave a Reply

Your email address will not be published.